تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک

مراحل تزریق پلاستیک و فرایند تزریق به زبان ساده

نحوه تزریق پلاستیک یکی از مهمترین وپرکاربردترین روشهای شکل دهی پلاستیک و تولید قطعات پلاستیک درصنایع محسوب می شود دراین روش ماده اولیه که یکی ازانواع ترموپلاستها می باشد، (شما می توانید با مراجعه به مقاله انواع پلاستیک ها و خواص آنها در مورد ترموپلاست ها اطلاعات جالبی کسب کنید) طی عملیات خاصی به داخل کویتیهای cavity.قالب رانده شده وپس ازخنک کاری ازقالب بیرون می ایند. اگر شما با نوحه ساخت قالب تزریق پلاستک آشنایی ندارید به شما توصیه میکنیم تا قبل از خواندن این مقاله سری به نحوه ساخت قالب های تزریق پلاستک بزنید و در خصوص خدمات فرز CNC اطلاعاتی کسب کنید.

این روش بیشتر در پروسه های تولید انبوه Mass_production ومدل سازی protoyping مورد استفاده قرارمی گیرد .نحوه تزریق پلاستیک نسبتا نحوه جدیدی در تولید محصولات به حساب می اید.اولین دستگاه تزریق پلاستیک درسال ۱۹۳۰ میلادی ساخته شد و کم کم در اختیار صنایع قرارگرفت اگر می خواهید از تاریخچه قالب تزریق پلاستیک اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله تاریخچه قالب های پلاستیک مراجعه کنید .در ادامه ۶ مرحله ازیک پروسه تزریق پلاستیک معرفی
وبررسی می شود.

دستگاه تزریق پلاستیک engel victory
دستگاه تزریق پلاستیک Engel victory که اصلیتی اتریشی دارد.

قسمت های اصلی دستگاه تزریق پلاستیک:

یک ماشین تزریق از سه قسمت اصلی تشکیل شده است . قالب ، Clamping و فاز تزریق . Clamping قسمتی از دستگاه را شامل می شود که که در حین پروسه تزریق فالب را بسته نگه می دارد و پس از آن باز می کند اساسا قالبها از دو نیمه تشکیل می شوند که در هنگام تزریق باید توسط این بخش در کنار هم فیکس شوند .

قسمت های دستگاه تزریق پلاستیک
قسمت های دستگاه تزریق پلاستیک

قسمت تزریق در دستگاه تزریق Injection:

در فاز تزریق مواد پلاستیک که معمولا به فرم گرانول ( دانه دانه ) می باشند ، وارد قیفی در قسمت بالایی دستگاه می شوند و از آنجا وارد سیلندری می شوند که توسط هیترهایی احاطه شده است . گرانولها پس از حرارت دیدن به حالت مذاب یا رزین در می آیند . در داخل سیلندر مواد به وسیله مارپیچی زیر و رو می شوند . با چرخش مارپیچ مواد نیز به سمت جلو رانده می شوند . و هنگامی که ماده کافی در قسمت جلویی مارپیچ ذخیره شد ، عملیات تزریق توسط نازل صورت می گیرد . و مواد مذاب به داخل راهگاه قالب رانده می شوند . سرعت و میزان فشار وارده به میزان چرخش مارپیچ و نیز قطر نازل بستگی دارد . در برخی از ماشینهای تزریق پلاستیک به جای مارپیچ از یک پیستون منگنه ای استفاده می شود .

مرحله تزریق پلاستیک
مرحله تزریق پلاستیک

مرحله فشار دوم در فرایند دستگاه تزریقDwelling :

فاز Dwelling شامل یک مکث در پروسه تزریق می شود تا هم مذاب در داخل کویتیها به صورت کامل پر شود و هم گازهای ایجاد شده از محفظه های تعبیه شده خارج شوند .

مرحله Cooling ( مرحله خنک کاری قالب) :

در این مرحله مذاب خنک می شود تا به حالت جامد در آمده و قابلیت خروج از قالب را پیدا کند . در غیر این صورت احتمال تغییر شکل محصول زیاد می باشد .

مرحله Mold Opening ( بازشدن قالب ) :

در این قسمت بخش Clamping از هم باز می شود تا دو نیمه قالبها نیز از هم باز شوند و آماده بیرون اندازی شوند .

مرحله Ejection ( مرحله پران ) :

چند میله به همراه یک صفحه عملیات خروج قطعه از قالب را انجام می دهند . رانرها و راهگاههای قطعه کار که به صورت غیر استفاده و زاید می باشند از قطعه جدا و تمیزسازی می شوند تا مجددا برای ذوب شدن آماده شوند، جدا شدن و آسیاب مجدد راگا ها خود فرایندی دیگر است که بعدن در خصوص آنها به صورت نخصصی می پردازیم.

 

امتیازات شیوه تزریق پلاستیک :

۱- سرعت بالای تولید

۲- تنوع وسیع مواد مورد استفاده در این روش

۳- صرفه جویی در نیروی انسانی

۴- کمترین میزان اتلاف مواد

۵- کاهش عملیات بعد از تزریق در تولید محصول

محدودیت های شیوه تزریق پلاستیک :

۱- هزینه های بالای تجهیزات و دستگاهها

۲- بالا بودن هزینه های تولید و انجام پروسه

۳- طراحی بعضی قسمتهای دستگاه بر حسب قالب مورد استفاده

 

برای اطلاع از قیمت گذاری خدمات تزریق پلاستیک و اطلاعات بیشتر به صفحه خدمات تزریق پلاستیک مراجعه کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *