مزایا و معایب قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم (هات رانر) و راهگاه سرد

مزایا و معایب قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم (هات رانر) و راهگاه سرد

مزایا و معایب قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم (هات رانر) و راهگاه سرد

عمل قالب ریزی تزریق پلاستیک به اواخر قرن نوزدهم باز می گردد و از آن زمان ، این روند به همراه فناوری پیشرفت کرده و به فرایند اساسی ساخت امروزی تبدیل شده اند. سیستم های راهگا گرم که به انگلیسی Hot Runner هم مانند تمام تکنولوژی های دیگر دارای مزایا و معایبی هستند در این مقاله قصد داریم در خصوص مزایا و معایب قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم(هات رانر-Hot Runner) و راهگاه سرد به شما کمک کنیم تا بهترین سیستم را برای ساخت قالب تزیق پلاستیک خود انتخاب کنید.

اما علیرغم تحول و تحول در قالب تزریق با گذشت زمان ، پایه و اساس آن با دو دسته اصلی سیستم های تزریق قالب تزریق – دونده داغ و دونده سرد – تقریباً یکسان است. هر یک از این انواع دونده مزایای خاص و همچنین اشکالاتی را ارائه می دهد و بنابراین برای برنامه ها و محصولات مختلف ایده آل هستند.

در این پست ، سیستم های راهگاه گرم Hot Runner و راهگاه سرد – نحوه کار هر کدام ، و همچنین مزایا و محدودیت های آنها را بررسی خواهیم کرد. با درک این سیستم ها ، تولید کنندگان می توانند تصمیم گیری آگاهانه تری برای ساخت قالب های تزریق پلاستیک خود اتخاذ کرده و تعیین کنند که کدام فرایند برای بخش آنها مناسب ترین است و بر اساس آن قیمت قالب پلاستیک خود را با کمترین خطا برآورد کنند.

 

قالب راهگاه گرم و راهگاه سرد چیست؟

مقایسه قالب راهگاه گرم با قالب راهگاه سرد
مقایسه قالب راهگاه گرم با قالب راهگاه سرد

قالب راهگاه سرد | Cold Runner Molds

همانطور که از این نام پیداست ، فرایند خنک کننده یک تمایز دهنده اصلی در سیستم راهگاه سرد است. قالب های راهگاه سرد معمولاً از دو تا سه صفحه تشکیل می شوند. از نازل برای تزریق ترموپلاستیک مذاب در قالب استفاده می شود ، و راهگاه های را که منجر به حفره های قالب می شوند ، پر می کنند. راهگاه ها ماده مذاب را به داخل حفره های قالب منتقل می کنند ، و راهگاه سرد اجزای سیستم سیستم قالب را خنک می کند.

قالب راهگاه گرم | Hot Runner Molds

در قالب های راهگاه گرم ، از سیستم منیفولد برای گرم کردن قالب ساخته شده از دو صفحه استفاده می شود. از منیفولد برای تنظیم درجه حرارت استفاده می شود که با دستیابی به گرماسنج مذاب در دونده قالب ، همان دمای سیلندر گرمایش را حفظ می کند. راهگاه گرم ، مواد مذاب را در نازل ها توزیع می کنند ، که با پر کردن حفره قالب ، بخشی را تشکیل می دهند.

در یک صفحه جداگانه ، سیستم دونده گرم در طول فرآیند قالب گیری ثابت می شود. پس از اتمام فرآیند ، قالب حاوی قسمت قالب ریزی شده باز می شود. محصول نهایی در قالب های دونده داغ دارای راهگاه متصل نیست.

در حالی که انواع مختلفی از سیستم های راهگاه گرم (هات رانر-hot runner) وجود دارد ، اما اکثریت در دو دسته اصلی قرار می گیرند، سیستم گرمایش داخلی ، که برای کنترل جریان گزینه مناسب تری هستند ، و نوع سیستم گرمایش خارجی ، که برای پلیمرها و سایر مواد حساس ایده آل است.

سیستک راهگاه گرم در قالب
سیستک راهگاه گرم در قالب

مزایا و معایب قالب راهگاه گرم و راهگاه سرد چیست؟

مزایا قالب های راهگاه سرد | Cold Runner

قالبهای راهگاه سرد معمولاً ارزانتر هستند زیرا سیستم راهگاه پیچیدگی کمتری دارد ، همچنین در کل هزینه های نگهداری این نوع راهگاه به دلیل نداشتن سیستم کنترل المنت و… کمتر است.

معایب قالب های راهگاه سرد | Cold Runner

اشکالات اصلی سیستم راهگاه سرد مربوط به هزینه های این نوع قالب ها در طول زمان است ، داشتن ضایعات بیشتر به نسبت سیستم راهگاه گرم است. در سیستم راهگاه سرد میزان مصرف مواد پلاستیک در هر چرخه افزایش می یابد. و باعث بالا رفتن هزینه قطعات می شود. این پرتی راهگاه ها که اغلب امکان بازیافت و استفاده مجدد از این مواد پلاستیک وجود دارد، ولی ذاتاً مواد هدر می روند و برای مدیریت مالی به مراحل اضافی احتیاج دارند.

مزایا قالب های راهگاه گرم | Hot Runner

به طور کلی ، زمان چرخه تولید برای سیستم های راهگاه گرم به طور قابل توجهی سریعتر از زمان برای همتایان راهگاه سرد خود است. این واقعیت که راهگاه به طور کامل از بین می رود ، عامل مهمی در کاهش چرخه و زمان تولید و همچنین به حداقل رساندن ضایعات است.
سیستم های راهگاه گرم همچنین برای قالب هایی که نیاز به تراکم بیشتر دارند مناسب تر هستند.

معایب قالب های راهگاه گرم | Hot Runner

اشکال اصلی سیستم راهگاه گرم هزینه است. یک سیستم راهگاه گرم هزینه تمام شده اولیه قالب پلاستیک شما را افزایش می دهد. هزینه های نگهداری برای قالب هایی  که دارای سیستم راهگاه گرم هستند نیز بیشتر است.

برش عرضی قالب راهگاه گرم
برش عرضی قالب راهگاه گرم

راهگاه گرم بهتر است یا راهگاه سرد؟

قالب تزریق پلاستیک راهگاه گرم و راهگاه سرد دارای محدودیت ها و مزایایی هستند. با درک این سیستم ها ، تولید کنندگان می توانند براساس سازگاری با مواد مختلف ، بودجه و سایر عوامل مهم ، تصمیماتی آگاهانه در مورد استفاده از آن قسمت ها بگیرند.

ما در قالب سازی کامو راه حلهای سفارشی ارائه می دهیم تا به شما کمک کنند تا فرایندهای تولیدی شما کارآمدتر شده و  خظ تولید شما را بهبود بخشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *